ONLINE OYUN VE SENARYO YAZARLIĞI ATÖLYESİ

Tarih

28 Şubat Pazar, 19.00

Süreç

8 Hafta / 20 Saat

Uygulama

Zoom

Ücret

1000 TL

İndirim

Var / İnceleyin ►

Yazar ve Eğitmen Kemal Oruç’un yöneteceği “Online Oyun ve Senaryo Yazarlığı Atölyesi“nde yazarlığa dair bilgiler verilir ve bu bilgiler uygulamalarla pekiştirilir. Bir metni nasıl iyi bir şekilde yazacağınızı adım adım öğrenirsiniz. 

Atölye süresince yazdığınız her metin değerlendirilir ve onları geliştirmeniz sağlanır. Her çalışmada oyun / senaryo incelemeleri ve film okumaları yapılır.

 

Kimler Katılabilir: Oyun ve senaryo yazmaya ilgi duyan herkes katılabilir.

Yöntem: Anlatım, uygulama, oyun/film çözümlemesi, metin inceleme, tartışma ve yorumlama

KEMAL ORUÇ

TİDA Kurucu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

Adana Şehir Tiyatrosu’nda aldığı tiyatro eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde“Drama ve Okul Tiyatrosu” teziyle pedagojik formasyon aldı. Oluşum Drama Enstitüsü Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama” teziyle, Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans Programı’nı ise  “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu İlişkisi” teziyle tamamladı. Şu an Beykent Üniversitesi Sinema-TV Sanatta Yeterlik (Doktora) Programı’na devam ediyor. Bunlarla birlikte birçok kurumda dans tiyatrosu, yönetmenlik, diksiyon ve Commedia dell’Arte gibi eğitimler aldı. 

Onlarca tiyatro temelli sosyal projenin koordinatörlüğünü yaptı. Yirmi iki yıl içinde, altmışın üzerinde oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. On beş yıl içinde birçok farklı kurumda, tüm yaş gruplarına yaratıcı drama, tiyatro ve yazarlık eğitimleri verdi.

Birçok dergide öyküleri, makaleleri ve denemeleri yayımlandı. Kırk beş tiyatro oyunu yazdı. Yazdığı büyük oyunların tamamı çeşitli tiyatrolar tarafından; kısa oyunlar ise Türkiye, Almanya, Hollanda, Kıbrıs ve Belçika’da yüzün üzerinde tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

“Yeni Başlayanlar İçin Tiyatro Rehberi”, “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu”, “Drama ve Okul Tiyatrosu”, “Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri”, “Othello’nun Delisi”, Cihan Özdeniz’le birlikte kaleme aldığı “Geleceğimin Atölyesi” ile “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” ve birçok akademisyen/yazarla birlikte kaleme aldığı “Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur!” ve “Faşizme Karşı Özgür Sanat” basılan kitaplarıdır.

Web sitesi: www.kemaloruc.com.tr

KATILIMCI YORUMLARI

SUNAY ATEŞOĞLU

22/08/2020

Pandemi döneminde bir arkadaşımın telefonu ile hiç düşünmeden kabul ettiğim yaratıcı yazarlık kursu ile Kemal Oruç Bey’den online ders aldım. Bilgi birikimi, üslubu, disiplini, tekniği ile içimde hep var olanı bir anda sihirli bir değnek misali dışarı çıkardı. Hayatıma dokundu. Hiçbir şey için geç olmadığını bize tekrar hatırlatan Kemal Oruç Bey’e çok teşekkür ederim.

KADRİYE CAN TOPAL

13/08/2020

Bir kalem, bir silgi, bir de yalnızlıkmış yazmak için gerekli olan. Fakat nereden başlayacağımı bilmiyordum. Kemal Bey tekniği, hitabeti, işine saygısı ve disiplini ile bu adımları nasıl atacağımı tek tek gösterdi; kılavuzum oldu. Kendime güveni, yazabilme gücü verdi. Çıktığım her dersten sonra diğerini heyecanla bekledim. Yazmak ve okumakla ilgilenen insanlarla bir arada olmak beni ziyadesi ile mutlu etti. Yolun başındaki kişi değilim artık. Teşekkürler TİDA…

AYFER ERDOĞAN

18/06/2020, 00:07

Yıllardır bana çok uzak gözüken, yazma eylemini gerçekleştirmek için pandemi günlerini değerlendirmek istedim. Yazarlık atölyeleri ile ilgili uzunca araştırmalarım sonucunda Kemal Oruç beyefendinin açmış olduğu kurs içeriklerinin işlevselliği bir eğitimci olarak dikkatimi çekti. İlk dersten itibaren mucizevi bilgilerle, bir sonraki ders gününü sabırsızlıkla beklemeye başladım. 16 saatlik eğitimin sonucunda, her daim kılavuz olacak bilgiler içeren yazarlık dosyam oluştu. Grup liderliği, hitabı, diksiyonu, bilgisi ile bizlere güzel bir serüven yaşatan Kemal Bey’e teşekkür etmek isterim. Yazma tutkunuz var ve eğitim almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

SERDAR G.

16/05/2020, 00:11

Daha ilk derste “Yazmak öğretilemez; keşfedilir!” diyerek hedef belirledi Kemal Hoca. Yazma ile yazmama arasında çırpınırken yardım etti, disipline soktu, olayı sevdirdi ve etütlerle serüvenime ciddi katkıda bulundu. İşini ve öğrencisini ciddiye alan yapısı onu ayrı kılıyor. Kemal Hoca’dan alacağınız eğitim size bambaşka kapılar aralayacaktır.

EVREN KARAAHMET

12/05/2020, 17:32

Kendimi bildim bileli okurum. Arada bir de bir şeyler yazmayı denerim. Ama şunu samimiyetle ifade etmek isterim ki, bu süreçte okuma yazmayı adeta yeniden öğrendim. Karantina günlerinde kendim için yararlı olacak bir uğraş bulma düşüncesiyle başlayan ve sosyal medyadan tesadüfen keşfettiğim Sevgili Kemal Oruç hocamla birlikte çok değerli bir kaç hafta geçirdim. Bu sürecin başı ile sonu arasında kendimi ölçmeye kalktığımda okuma alışkanlıklarımın ve kalitemin çok radikal bir biçimde değiştiğini, kurgusal yazma ile ilgili bir çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Bundan sonrası benim için nasıl olur bilemem ama bir edebiyat tutkunu olarak kendimi çok daha iyi hissettiğimi ve harika bir arkadaş kazandığımı çok iyi biliyorum. Kemal hocama emekleri, bilgisi, sabrı, nezaketi ve samimiyeti için kucak dolusu teşekkür ederim.

SELMA

09/05/2020, 13:10

Ben bir ay önce Tida Yayınları ile tanıştım ve yaratıcı yazarlık eğitimi aldım. İyi ki almışım. Bana çok faydası oldu. Yazmayı seven ve isteyen herkese tavsiye ederim.

RUKİYE ÇOM

08/05/2020, 22:58

Atölye başlangıcında ne beklemem gerektiğini bilmiyordum fakat uzun zamandır yazı yazmakla ilgili teknik bir şeyler öğrenmek istediğim için ‘hadi bakalım’ diyerek giriştim Kemal hocanın atölyesine. Kendisine bir kere daha teşekkür ederim böyle bir atölye yaptığı için. Kemal Hoca gerçekten işine karşı büyük bir saygıyla yaklaşıyor. Hani, ben bilmem ne bölümünden mezun oldum bu işin üzerinden nasıl para kazanırım kafası ile çalışan öğretmenlerden değil. Gerçekten, disiplinli bir şekilde emek vererek uğraşıyor yazarlıkla. Zaten sitesinde biraz gezindiğiniz zaman bunu fark ediyorsunuz. Atölye sürecinde eğlendiğimiz şakalaştığımız zamanlarda oldu. Keyifli bir ay geçirdim, hatta kuzenimi ikna edebilseydim bir üst atölye için de kayıt yaptıracaktım. Dinamik görevler ile devam ettiriyor atölyeyi. Bir şey öğretip tamam öğrettim diyerek kenara çekilmiyor, atölyenin sonuna kadar aktif geri bildirimler vererek sizi yokluyor hocamız.

Uzun uzun anlattım fakat kısaca söyleyecek olursam dolu dolu geçen bir atölye çalışması oldu. Atölyenin fiyatı açıkçası piyasaya göre normal buluyorum. Yorumlarda gezinerek, katılsam mı acaba diye düşünenlere tavsiye ederim. Kemal hocayı tanımadan katıldım, memnun kaldım. Yazarlık hakkında hiçbir şey bilmiyordum, yaratıcı yazarlığı öğrendim.

ŞEYMA ELEROĞLU

07/05/2020, 00:52

Yazarlık Atölyesi deyince herkesin aklına takılan ortak bir soru olduğunu fark ettim. “Yazarlık öğretilebilir mi?” Ben kendimi bildim bileli hep yazıyorum. Hatta üzerine bir de edebiyat bölümü okudum fakat yazarlıkla çok farklı kulvardalar. Herkes bir şeyler yazabilir. Fakat her yazılan edebi eser niteliği taşımaz. Yazarlık atölyesi bize bu yönde bir harita oluşturdu diyebilirim. Farklı düşünebilmeyi sağlayacak, algılarımızı ve gözlem yeteneğimizi geliştirecek temrinlerle dolu bir yolculuk… Kemal hocaya yol göstericiliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

CENGİZ YAZAR

01/05/2020, 22:50

Yazarlıkla ilgili piyasada yüzlerce kitap bulabilirsiniz. Kendim de birçoğundan faydalandım. Ama okuduğum onca kitaplardan çok daha fazlasını Kemal Hocanın atölyesinde gördüm. İşini severek yapması, sempatik yaklaşımının yanı sıra işiyle ilgili net ve kesin tavrıyla da her acemi yazarın üretim sürecinde yaşadıkları sorunlardan alıkoyuyor. Verilen tekniklerle güdülenmeden çıkmak imkansız gibi. Çünkü herkesin bir hikayesi vardır ama herkes anlatamaz. Bu durumun atölye sürecinde verilen teknik ve telkinlerle ortadan kalktığına şahit oldum.

AYTEKİN ÖZEL

01/05/2020, 16:00

Yaratıcı yazarlık konusu, uzun süredir merak ettiğim bir konuydu. Sosyal medyada gönderilere bakarken, Kemal Bey’in ‘yaratıcı yazarlık’ ile ilgili ilanını görünce, bu düşüncem için bir fırsat olabilir diye düşündüm. Özellikle vakit açısından da bir türlü fırsat bulamadığım bu atölyenin, online olarak Kemal Bey tarafından yapılmasından çok memnun kaldım. Özellikle Türkçe kurallarına çok dikkat etmesi, konuyu sade ve yalın şekilde anlatması, imgelemeye önem vermesi çok önemliydi. Bir yerde gördüğüm, kaynağını bilmediğim şöyle bir söz vardır; “Basitlik uzmanlığın son aşamasıdır.” Bu eğitimin bu felsefe ile verilmesi, TİDA ve Kemal Bey özelinde, işin uzmanlığının da olduğunun bir göstergesidir. Bu imkanı sunduğu için Kemal Bey ve TİDA’ya teşekkürlerimi iletiyorum.

ELİF

30/04/2020, 22:58

Yaratıcı yazarlık alanında daha önce deneyimim olmamasına rağmen benim için oldukça verimli ve keyifli bir atölye oldu. Derslerin online olması, ders ritmini ve heyecanını da düşürmedi. Kemal Hoca’ya emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

ÜNZİLE ARSLAN

23/04/2020, 22:23

Yazarlığın sihirli dünyasına yolculuğa çıkaran bir keşif oldu benim için. Unutamayacağım bir deneyim ve bol mizahlı, keyifli, bu online derslerin bitmesini hiç istemedim doğrusu. Bizimle, bilgi birikimini, deneyimlerini, güzel ve bir o kadar ilginç hayat hikayelerini, profesyonelliği ile harmanlayarak paylaşan ve hayatımıza renk katan Kemal Oruç hocam, şu günlerde bir pencere açarak nefes aldırdınız. Teşekkürler her şey için.

NUR

06/05/2020, 01:10

Kendime yaptığım en büyük kıyaklardan biri diyorum ben kursa. Yazmak, ilk gençliğimden bu yana benim en çok hayalini kurduğum, en çok istediğim şeydi. Aynı zamanda en çok korktuğumda.
İnsan yazmaktan niye korkar?
Belki başarısız olmaktan korkuyordum, belki nasıl yapacağımı bilmediğimden, kafamda oturtamadığımdan, sudan çıkmış balık gibi kalmaktan korkuyordum kağıdın kalemin karşısında.
Sürekli erteliyordum yazmayı.
TİDA Online Yaratıcı Yazarlık sayfası karşıma çıktığında önce atölyenin her oturumunun şeffaf bir şekilde belirlenmiş olması sonra da derslerin içerikleri beni kendine çekti. Kemal Hoca ile yaptığımız ön görüşme sonrasında doğru yerde olduğuma emindim. Bu 16 saat hayatım için gerçekten önemli ve özeldi.
Nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl yazılmalıdır sorularının cevaplarını tek tek ve çok tatmin edici bir şekilde verdi bu dersler bana.
Kemal Hoca’nın pratikliği, nezaketi, Türkçe’yi kullanma kabiliyeti, öğretmenliği gerçekten görülmeye değer.
Kemal Hoca’ya bana nasıl yazılır’ı öğrettiği için, emekleri için çok teşekkür ediyorum.

DEVRİM EGE

23/04/2020, 18:50

Bu atölyeyle ilgili söylenecek çok söz var ama ilki işlevsel oluşu. Verilen bilgiler, ardından gelen uygulamalarla çabucak pekişiyor ve böylece kalıcı oluyor. Atölyede kullandığımız Yaratıcı İmgeleme Rehberi, yaşamımız boyunca yararlanabileceğimiz eşsiz bir kaynak. Bu atölyeden çok güzel anılarla ayrılıyorum. İnanıyorum ki burada kurduğumuz dostluklar da aldığımız bilgiler gibi kalıcı olacak.

KEMAL ORUÇ

TİDA Kurucu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni ve Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı.

Adana Şehir Tiyatrosu’nda aldığı tiyatro eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde“Drama ve Okul Tiyatrosu” teziyle pedagojik formasyon aldı. Oluşum Drama Enstitüsü Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama” teziyle, Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans Programı’nı ise  “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu İlişkisi” teziyle tamamladı. Şu an Beykent Üniversitesi Sinema-TV Sanatta Yeterlik (Doktora) Programı’na devam ediyor. Bunlarla birlikte birçok kurumda dans tiyatrosu, yönetmenlik, diksiyon ve Commedia dell’Arte gibi eğitimler aldı. 

Onlarca tiyatro temelli sosyal projenin koordinatörlüğünü yaptı. Yirmi iki yıl içinde, altmışın üzerinde oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. On beş yıl içinde birçok farklı kurumda, tüm yaş gruplarına yaratıcı drama, tiyatro ve yazarlık eğitimleri verdi.

Birçok dergide makaleleri ve köşe yazıları yayımlandı. Yazdığı büyük oyunların tamamı çeşitli tiyatrolar tarafından; kısa oyunlar ise Türkiye, Almanya, Hollanda, Kıbrıs ve Belçika’da yüzün üzerinde tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

“Yeni Başlayanlar İçin Tiyatro Rehberi”, “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu”, “Drama ve Okul Tiyatrosu”, “Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri”, “Othello’nun Delisi”, Cihan Özdeniz’le birlikte kaleme aldığı “Geleceğimin Atölyesi” ile “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” ve birçok akademisyen/yazarla birlikte kaleme aldığı “Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur!” ve “Faşizme Karşı Özgür Sanat” basılan kitaplarıdır.

Web sitesi: www.kemaloruc.com.tr

yazarlık, yazarlık eğitimi, yazarlık atölyesi, yazarlık kursu, yazarlık kursları, yazarlık dersleri, online yazarlık, online yazarlık eğitimi, online yazarlık atölyesi, online yazarlık kursu, online yazarlık kursları, online yazarlık dersleri, yaratıcı yazarlık, yaratıcı yazarlık eğitimi, yaratıcı yazarlık atölyesi, yaratıcı yazarlık kursu, yaratıcı yazarlık kursları, yaratıcı yazarlık dersleri, online yaratıcı yazarlık, online yaratıcı yazarlık eğitimi, online yaratıcı yazarlık atölyesi, online yaratıcı yazarlık kursu, online yaratıcı yazarlık kursları, online yaratıcı yazarlık dersleri, öykü yazmak istiyorum, öykü nasıl yazılır, anı yazmak, deneme yazmak, roman yazmak, roman nasıl yazılır, roman yazmak istiyorum, roman yazarlığı, roman yazarlığı eğitimi, roman yazarlığı atölyesi, roman yazarlığı kursu, roman yazarlığı kursları, nasıl yazılır, yazmak için gerekenler, yazmak için ne gerekir, senaryo, senaryo eğitimi, senaryo atölyesi, senaryo kursu, senaryo dersleri, senaryo kitapları, online senaryo, online senaryo eğitimi, online senaryo atölyesi, online senaryo kursu, senaryo yazarlığı, senaryo yazarlığı eğitimi, senaryo yazarlığı atölyesi, senaryo yazarlığı kursu, online senaryo yazarlığı, online senaryo yazarlığı eğitimi, online senaryo yazarlığı atölyesi, online senaryo yazarlığı kursu, online senaryo dersleri, öykü yazarlığı atölyesi, öykü atölyesi, hikaye yazmak, kitap yazmak, bir kitap yazmak için gerekenler, nasıl yazar olunur, blog yazarı olmak, blog yazmak, metin yazarlığı, metin yazarlığı eğitimi, metin yazarlığı atölyesi, metin yazarlığı kursu, istanbul yaratıcı yazarlık, oyun yazarlığı, oyun yazarlığı eğitimi, oyun yazarlığı atölyesi, oyun yazarlığı kursu, dramatik yazarlık, dramatik yazarlık eğitimi, dramatik yazarlık atölyesi, dramatik yazarlık kursu, dramatik yazarlık kursları, kitap yazmak için ne yapmak gerekir, kitap yazmak için gerekenler, kitap yazmak istiyorum, yazarlık okulu, yaratıcı yazarlık okulu, yazı atölyesi, nasıl kitap çıkarılır, online eğitim, online atölye, online atölyeler, online kurs, online kurslar, en iyi online yaratıcı yazarlık kursları, en iyi yaratıcı yazarlık kursu, en iyi yazarlık eğitimi, en iyi yazarlık atölyesi, en iyi yazarlık kursu, en iyi senaryo eğitimi, en iyi senaryo atölyesi, en iyi senaryo yazarlığı atölyesi, en iyi senaryo yazarlığı kursu, en iyi senaryo kursları, sanal eğitimler, uzaktan eğitimler, uzaktan yazarlık eğitimi, uzaktan yazarlık kursu, uzaktan yazarlık atölyesi, uzaktan senaryo eğitimi, uzaktan senaryo yazarlığı, uzaktan senaryo atölyesi, uzaktan senaryo yazarlığı atölyesi, uzaktan senaryo kursu, uzaktan senaryo yazarlığı kursu, yaratıcı yazarlık kitapları, yazarlık kitapları, yaratıcı yazarlık kitap, yazmak için kitap, yazarlık için kitap önerisi

Hızlı İletişim
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?