Online Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Bu online atölyede temel yazım ve kurmaca tekniklerini öğrenmeniz, yaratıcılığınızı ve imgeleme becerinizi geliştirmeniz; böylece yazarlığı keşfetmeniz sağlanır. Bu süreçte, anlatım, uygulama, araştırma, tartışma ve yorumlama yöntemleri kullanılır. Atölye iki aşamadan oluşur.

 

İlgili Alanlar: Öykü, roman, deneme, oyun, senaryo

Süreç: Her aşama / 8 oturum / 16 saat / 1 ay

Eğitmen: Kemal Oruç

Kontenjan: 6 katılımcı

Uygulama: Zoom

Çalışma Konuları: Birinci aşama müfredatını incelemek için tıklayınız.

İKİNCİ AŞAMA SEÇENEKLERİ

  • Yaratıcı Yazarlıkta Derinlik

Müfredatı incelemek için tıklayınız.

  • Oyun ve Senaryo Yazarlığı

Müfredatı incelemek için tıklayınız.

ÜCRET VE İNDİRİM BİLGİSİ

Her bir aşama için;

Grup Çalışması Ücreti: 600 TL

Birebir Çalışma Ücreti: 1600 TL

 

Öğrenci İndirimi:

  • %25 indirim; Üniversite ve lise öğrencileri için.

Grup İndirimi:

  • %30 indirim: 3 kişi birlikte katıldığınızda,
  • %20 indirim: 2 kişi birlikte katıldığınızda.

 

Not 1: Bir kişi yalnızca bir indirimden faydanalanabilir. 

Not 2: Havale/EFT yoluyla ya da kredi kartına 3 taksit seçeneğiyle ödeme yapabilirsiniz.

Not 3: Ön kayıt ücreti toplam ücretin yarısıdır.

BAŞVURU

tida@tidasanat.com.tr

0535 038 10 30

(Whatsapp/Arama/SMS)

BAŞVURU FORMU:

KATILIMCI YORUMLARI

DEVRİM EGE

23/04/2020, 18:50

Bu atölyeyle ilgili söylenecek çok söz var ama ilki işlevsel oluşu. Verilen bilgiler, ardından gelen uygulamalarla çabucak pekişiyor ve böylece kalıcı oluyor. Atölyede kullandığımız Yaratıcı İmgeleme Rehberi, yaşamımız boyunca yararlanabileceğimiz eşsiz bir kaynak. Bu atölyeden çok güzel anılarla ayrılıyorum. İnanıyorum ki burada kurduğumuz dostluklar da aldığımız bilgiler gibi kalıcı olacak.

NUR

06/05/2020, 01:10

Kendime yaptığım en büyük kıyaklardan biri diyorum ben kursa. Yazmak, ilk gençliğimden bu yana benim en çok hayalini kurduğum, en çok istediğim şeydi. Aynı zamanda en çok korktuğumda.
İnsan yazmaktan niye korkar?
Belki başarısız olmaktan korkuyordum, belki nasıl yapacağımı bilmediğimden, kafamda oturtamadığımdan, sudan çıkmış balık gibi kalmaktan korkuyordum kağıdın kalemin karşısında.
Sürekli erteliyordum yazmayı.
TİDA Online Yaratıcı Yazarlık sayfası karşıma çıktığında önce atölyenin her oturumunun şeffaf bir şekilde belirlenmiş olması sonra da derslerin içerikleri beni kendine çekti. Kemal Hoca ile yaptığımız ön görüşme sonrasında doğru yerde olduğuma emindim. Bu 16 saat hayatım için gerçekten önemli ve özeldi.
Nasıl yapılır, nasıl yazılır, nasıl yazılmalıdır sorularının cevaplarını tek tek ve çok tatmin edici bir şekilde verdi bu dersler bana.
Kemal Hoca’nın pratikliği, nezaketi, Türkçe’yi kullanma kabiliyeti, öğretmenliği gerçekten görülmeye değer.
Kemal Hoca’ya bana nasıl yazılır’ı öğrettiği için, emekleri için çok teşekkür ediyorum.

ÜNZİLE ARSLAN

23/04/2020, 22:23

Yazarlığın sihirli dünyasına yolculuğa çıkaran bir keşif oldu benim için. Unutamayacağım bir deneyim ve bol mizahlı, keyifli, bu online derslerin bitmesini hiç istemedim doğrusu. Bizimle, bilgi birikimini, deneyimlerini, güzel ve bir o kadar ilginç hayat hikayelerini, profesyonelliği ile harmanlayarak paylaşan ve hayatımıza renk katan Kemal Oruç hocam, şu günlerde bir pencere açarak nefes aldırdınız. Teşekkürler herşey için.

ELİF

30/04/2020, 22:58

Yaratıcı yazarlık alanında daha önce deneyimim olmamasına rağmen benim için oldukça verimli ve keyifli bir atölye oldu. Derslerin online olması, ders ritmini ve heyecanını da düşürmedi. Kemal Hoca’ya emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

AYTEKİN ÖZEL

01/05/2020, 16:00

Yaratıcı yazarlık konusu, uzun süredir merak ettiğim bir konuydu. Sosyal medyada gönderilere bakarken, Kemal Bey’in ‘yaratıcı yazarlık’ ile ilgili ilanını görünce, bu düşüncem için bir fırsat olabilir diye düşündüm. Özellikle vakit açısından da bir türlü fırsat bulamadığım bu atölyenin, online olarak Kemal Bey tarafından yapılmasından çok memnun kaldım. Özellikle Türkçe kurallarına çok dikkat etmesi, konuyu sade ve yalın şekilde anlatması, imgelemeye önem vermesi çok önemliydi. Bir yerde gördüğüm, kaynağını bilmediğim şöyle bir söz vardır; “Basitlik uzmanlığın son aşamasıdır.” Bu eğitimin bu felsefe ile verilmesi, TİDA ve Kemal Bey özelinde, işin uzmanlığının da olduğunun bir göstergesidir. Bu imkanı sunduğu için Kemal Bey ve TİDA’ya teşekkürlerimi iletiyorum.

CENGİZ YAZAR

01/05/2020, 22:50

Yazarlıkla ilgili piyasada yüzlerce kitap bulabilirsiniz. Kendim de birçoğundan faydalandım. Ama okuduğum onca kitaplardan çok daha fazlasını Kemal Hocanın atölyesinde gördüm. İşini severek yapması, sempatik yaklaşımının yanı sıra işiyle ilgili net ve kesin tavrıyla da her acemi yazarın üretim sürecinde yaşadıkları sorunlardan alıkoyuyor. Verilen tekniklerle güdülenmeden çıkmak imkansız gibi. Çünkü herkesin bir hikayesi vardır ama herkes anlatamaz. Bu durumun atölye sürecinde verilen teknik ve telkinlerle ortadan kalktığına şahit oldum.

ŞEYMA ELEROĞLU

07/05/2020, 00:52

Yazarlık Atölyesi deyince herkesin aklına takılan ortak bir soru olduğunu fark ettim. “Yazarlık öğretilebilir mi?” Ben kendimi bildim bileli hep yazıyorum. Hatta üzerine bir de edebiyat bölümü okudum fakat yazarlıkla çok farklı kulvardalar. Herkes bir şeyler yazabilir. Fakat her yazılan edebi eser niteliği taşımaz. Yazarlık atölyesi bize bu yönde bir harita oluşturdu diyebilirim. Farklı düşünebilmeyi sağlayacak, algılarımızı ve gözlem yeteneğimizi geliştirecek temrinlerle dolu bir yolculuk… Kemal hocaya yol göstericiliğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

RUKİYE ÇOM

08/05/2020, 22:58

Atölye başlangıcında ne beklemem gerektiğini bilmiyordum fakat uzun zamandır yazı yazmakla ilgili teknik bir şeyler öğrenmek istediğim için ‘hadi bakalım’ diyerek giriştim Kemal hocanın atölyesine. Kendisine bir kere daha teşekkür ederim böyle bir atölye yaptığı için. Kemal Hoca gerçekten işine karşı büyük bir saygıyla yaklaşıyor. Hani, ben bilmem ne bölümünden mezun oldum bu işin üzerinden nasıl para kazanırım kafası ile çalışan öğretmenlerden değil. Gerçekten, disiplinli şekilde emek vererek uğraşıyor yazarlıkla. Zaten sitesinde biraz gezindiğiniz zaman bunu fark ediyorsunuz. Atöyle sürecinde eğlendiğimiz şakalaştığımız zamanlarda oldu. Keyifli bir ay geçirdim, hatta kuzenimi ikna edebilseydim bir üst atölye için de kayıt yaptıracaktım. 🙂 Dinamik görevler ile devam ettiriyor atölyeyi. Bir şey öğretip tamam öğrettim diyerek kenara çekilmiyor, atölyenin sonuna kadar aktif geri bildirimler vererek sizi yokluyor hocamız.

Uzun uzun anlattım fakat kısaca söyleyecek olursam dolu dolu geçen bir atöyle çalışması oldu. Atölyenin fiyatı açıkçası piyasaya göre normal buluyorum. Yorumlarda gezinerek, katılsam mı acaba diye düşünenlere tavsiye ederim. Kemal hocayı tanımadan katıldım, memnun kaldım. Yazarlık hakkında hiçbir şey bilmiyordum, nasıl yaratıcı yazarlık yapılır onu öğrendim.

SELMA

09/05/2020, 13:10

Ben bir ay önce Tida Yayınları ile tanıştım ve yaratıcı yazarlık eğitimi aldım. İyi ki almışım. Bana çok faydası oldu. Yazmayı seven ve isteyen herkese tavsiye ederim.

EVREN KARAAHMET
12/05/2020, 17:32
Kendimi bildim bileli okurum. Arada bir de bir şeyler yazmayı denerim. Ama şunu samimiyetle ifade etmek isterim ki, bu süreçte okuma yazmayı adeta yeniden öğrendim. Karantina günlerinde kendim için yararlı olacak bir uğraş bulma düşüncesiyle başlayan ve sosyal medyadan tesadüfen keşfettiğim Sevgili Kemal Oruç hocamla birlikte çok değerli bir kaç hafta geçirdim. Bu sürecin başı ile sonu arasında kendimi ölçmeye kalktığımda okuma alışkanlıklarımın ve kalitemin çok radikal bir biçimde değiştiğini, kurgusal yazma ile ilgili bir çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Bundan sonrası benim için nasıl olur bilemem ama bir edebiyat tutkunu olarak kendimi çok daha iyi hissettiğimi ve harika bir arkadaş kazandığımı çok iyi biliyorum. Kemal hocama emekleri, bilgisi, sabrı, nezaketi ve samimiyeti için kucak dolusu teşekkür ederim.
SERDAR G.
16/05/2020, 00:11
Daha ilk dersten “Yazmak öğrenilmez, keşfedilir!” diyerek hedef belirledi Kemal Hoca. Yazma ile yazmama arasında çırpınırken yardım etti, disipline soktu, olayı sevdirdi ve etütlerle serüvenime ciddi katkıda bulundu. İşini ve öğrencisini ciddiye alan yapısı onu ayrı kılıyor. Kemal Hoca’dan alacağınız eğitim size bambaşka kapılar aralayacaktır.

AYFER ERDOĞAN

18/06/2020, 00:07

Yıllardır bana çok uzak gözüken, yazma eylemini gerçekleştirmek için Pandemi günlerini değerlendirmek istedim. Yazarlık atölyeleri ile ilgili uzunca araştırmalarım sonucunda Kemal Oruç beyefendinin açmış olduğu kurs içeriklerinin işlevselliği bir eğitimci olarak dikkatimi çekti. İlk dersten itibaren mucizevi bilgilerle, bir sonraki ders gününü sabırsızlıkla beklemeye başlıyordum. 16 saatlik eğitimin sonucunda, her daim kılavuz olacak bilgiler içeren yazarlık dosyam oluştu. Gurup liderliği, hitabı, diksiyonu, bilgisi ile bizlere güzel bir serüven yaşatan Kemal beye teşekkür etmek isterim. Yazma tutkunuz var ve eğitim almak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

KEMAL ORUÇ

TİDA Kurucu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

Adana Şehir Tiyatrosu’nda aldığı tiyatro eğitiminin ardından, Marmara Üniversitesi’nde“Drama ve Okul Tiyatrosu” teziyle pedagojik formasyon aldı. Oluşum Drama Enstitüsü Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programı’nı “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama” teziyle, Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisans Programı’nı ise  “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu İlişkisi” teziyle tamamladı. Şu an Beykent Üniversitesi Sinema-TV Sanatta Yeterlik (Doktora) Programı’na devam ediyor. Bunlarla birlikte birçok kurumda dans tiyatrosu, yönetmenlik, diksiyon ve Commedia dell’Arte gibi eğitimler aldı. 

Onlarca tiyatro temelli sosyal projenin koordinatörlüğünü yaptı. Yirmi iki yıl içinde, altmışın üzerinde oyunda yazar, yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. On beş yıl içinde birçok farklı kurumda, tüm yaş gruplarına yaratıcı drama, tiyatro ve yazarlık eğitimleri verdi.

Birçok dergide makaleleri ve köşe yazıları yayımlandı. Yazdığı büyük oyunların tamamı çeşitli tiyatrolar tarafından; kısa oyunlar ise Türkiye, Almanya, Hollanda, Kıbrıs ve Belçika’da yüzün üzerinde tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

“Yeni Başlayanlar İçin Tiyatro Rehberi”, “Oyunculuk Eğitiminde Yaratıcı Drama”, “Sinema ve Tiyatro Oyunculuğu”, “Drama ve Okul Tiyatrosu”, “Ortaokul Dönemi Oyun Metinleri”, “Othello’nun Delisi”, Cihan Özdeniz’le birlikte kaleme aldığı “Geleceğimin Atölyesi” ile “Ortaokul Döneminde Yaratıcı Drama” ve birçok akademisyen/yazarla birlikte kaleme aldığı “Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur!” ve “Faşizme Karşı Özgür Sanat” basılan kitaplarıdır.

Web sitesi: www.kemaloruc.net

yazarlık, yaratıcı yazarlık, yaratıcı yazarlık atölyesi, kemal oruç, tida